Budownictwo

Brak pylenia w czasie montażu i cięcia płyt PIR

Nie tak dawno temu na polskim rynku pojawiły się nowe materiały termoizolacyjne. Należą do nich płyty poliizocyjanurowe. Płyty te są podobne do płyt zbudowanych z pianki poliuretanowej, ale mają jeszcze więcej zalet. Każdy kto wybiera materiał do ocieplania poddasza czy fundamentów, szuka czegoś, co będzie odporne na pleśnie i grzyby.

Zawartość izocyjanianu w płytach PIR i PUR

sprawdzone płyty pirNiestety wełna mineralna nie jest odporna, ponieważ łatwo ulega zawilgoceniu (są to idealne warunki do rozwoju grzybów i pleśni). Na szczęście płyty poliizocyjanurowe są odporne na wysoką wilgotność, a tym samym są odporne na rozwój pleśni i grzybów. Płyty PIR wykonywane są najczęściej na wymiar. Zdarza się jednak, że płytę trzeba przyciąć w konkretnym miejscu. Nie stanowi to żadnego problemu. Co więcej, nie dochodzi do pylenia płyt poliizocyjanurowych w czasie ich montażu czy przecinania. Takie sprawdzone płyty pir nie gromadzą zanieczyszczeń. Wiadomo, że wełna potrafi nagromadzić całe mnóstwo kurzu, pyłów, dlatego nie jest to dobre rozwiązanie dla alergików. Montaż płyt PIR nie zajmuje zbyt wiele czasu, więc jeśli komuś zależy na szybkim wykonaniu prac budowlanych, to powinien zdecydować się na taki materiał. Nie należy zapominać o kosztach, porównując materiały termoizolacyjne tradycyjne i nowoczesne. Wiadomo, że koszty są wyższe w przypadku płyt poliizocyjanurowych. Nie można jednak patrzeć na materiał tylko przez pryzmat kosztów.

Płyty PIR mają po prostu więcej zalet, będą służyć o wiele dłużej, a z biegiem czasu ich właściwości termoizolacyjne nie zmniejszą się. Warto też wspomnieć o różnicach między płytami PIR i PUR. W płytach PIR jest znacznie więcej izocyjanianu niż w płytach PUR. W związku z tym w czasie pożaru płyty PUR szybciej stracą swoje parametry konstrukcyjne niż płyty PIR.

Możliwość komentowania Brak pylenia w czasie montażu i cięcia płyt PIR została wyłączona