Spektrometr alfa
Maszyny i urządzenia

Budowa i spektrometr alfa

Chciałabym wam przekazać, że praca na budowie to nie tylko praca czysto fizyczna. Mam wujka, który w pracy musi jeździć po różnych budowach, a jest tam niezastąpiony. Mierzy bowiem promieniowanie materiałów oraz analizuje ich skład chemiczny za pomocą takiego urządzenia, jak spektrometr przenośny. W zależności od tego, co dokładnie ma zmierzyć, musi użyć odpowiedniego sprzętu.

Spektrometr alfa bada promieniowanie

Spektrometr alfaNosi ze sobą także specjalny spektrometr ramana z laserem, który przydaje się co prawda znacznie rzadziej, ale jest naprawdę niezastąpiony, a także spektrometr alfa, kiedy musi zrobić pomiar promieniowania alfa. Wydaje się to prostym zajęciem, ponieważ wiele ułatwia tu fakt, że technologia jest już na tyle rozwinięta, że praca idzie dość sprawnie i rzadko zdarzają się pomyłki. Jednak trzeba mieć dość obszerną wiedzę na temat wszelkich rodzajów promieniowania – od ultrafioletu po podczerwień – a także o zachowaniach cząsteczek budujących związki chemiczne, z których zaś są zbudowane materiały używane na budowie. W swoim biurze wujek ma także spektrometr ftir, którego używa, kiedy musi zbadać na przykład wytrzymałość danej próbki materiału.

Jest to bardzo istotna część pracy, ponieważ każdy szczegół jest tutaj niesamowicie ważny. Nie można przecież dopuścić do tego, żeby nowy budynek zawalił się po kilku latach, ponieważ nie zwrócono uwagi na to, jaki materiał został użyty do podtrzymania konstrukcji. Wszystko ma bardzo duże znaczenie, bo chodzi tu o zdrowie i życie ludzi, którzy potem będą pracować czy mieszkać w takim budynku.

Możliwość komentowania Budowa i spektrometr alfa została wyłączona