Rolnictwo

Budowa rozrzutnika do obornika

Od zawsze byłem żądny wiedzy, dlatego rodziców nie zdziwiło, gdy jako sześcioletni dzieciak zapytałem ich o to, jak zbudowany jest rozrzutnik do obornika. Większość ludzi na myśl o oborniku wykrzywia się – w końcu to sfermentowane zwierzęce odchody. Ja jednak byłem zafascynowany tym, w jaki sposób mają one dostarczyć roślinom wszystkich potrzebnych składników odżywczych!

Po latach poznałem budowę rozrzutnika

dwuosiowy rozrzutnik do obornikaW naturze nic nie ginie i wszystko się przydaje… Niestety rodzice sami nie wiedzieli nic o budowie roztrząsacza. Byłem zawiedziony, ale prędko o tym zapomniałem. Po jakichś dziesięciu latach, na jednej z lekcji biologii w szkole został poruszony temat nawożenia roślin. I wtedy, z otchłani mojej nieświadomości wynurzyło się dziecięce wyobrażenie rozrzutnika do obornika. Teraz jednak miałem już dostęp do komputera i internetu – nic nie stało więc na przeszkodzie, aby dowiedzieć się, jak zbudowany jest dwuosiowy rozrzutnik do obornika. I tak, okazało się, że do standardowego wyposażenia należą oczywiście wały napędowe, wałki do rozdrabniania, przenośnik z napinaczem i parę innych rzeczy. Adaptery wyposażone są z noże, które pozwalają na rozdrabnianie gnoju. Noże te nie wyglądają zbyt „ostro”, jednak z pewnością dobrze spełniają swoje zadanie. Oczywiście dla zachowania bezpieczeństwa, w rozrzutniku nie powinno zabraknąć układu hamulcowego. Producenci konstruują roztrząsacze z hamulcami hydraulicznymi, pneumatycznymi lub mieszanymi. Wybór układu powinien zależeć od tego, jaki ładunek przewidujemy przewozić – przy cięższych najlepiej sprawdzają się hamulce pneumatyczne.

Warto wspomnieć, że w rozrzutnikach można montować także dodatkowe elementy – na przykład lampy sygnalizacyjne. Dzięki jednej lekcji z biologii po wielu latach zaspokoiłem swoje pragnienie wiedzy z dzieciństwa. Teraz rozrzutniki do oborników nie kryją przede mną żadnych tajemnic.

Możliwość komentowania Budowa rozrzutnika do obornika została wyłączona