Maszyny i urządzenia

Czym jest zabieg frezowania ?

Frezarka do naroży to nic innego jak urządzenie, a raczej obrabiarka, której głównym zadaniem jest tworzenie fazowań na ostrych krawędziach materiału, czyli na narożach. Teoretycznie fazowanie krawędzi nie jest konieczne, ale znacznie podnosi jakość świadczonych przez przedsiębiorstwo usług i podnosi poziom bezpieczeństwa pracownika i odbiorcy elementu.

Za pomocą jakiego urządzenia można frezować naroża ?

frezarka do narożyFrezarka do naroży różni się od klasycznej frezarki kilkoma elementami, przed wszystkim ta pierwsza może tylko i wyłącznie fazować naroża i nic innego robić nie może. Jedynym narzędziem, które można posiadać frezarka do naroży jest frez do obróbki naroży. Zatem nie ma możliwości, tak jak to ma miejsce w przypadku zwykłej frezarki, dowolnej konfiguracji urządzenia w zależności od potrzeb zabiegu technologicznego. Frezarka do naroży jest dużo tańsza od zwykłej frezarki, ale niestety jej możliwości prac są bardzo ograniczone. Wykonywać na nich można tylko jeden zabieg. Samo fazowanie naroży powoduje usunięcie zadziorów i ostrych krawędzi będących skutkiem poprzednich zabiegów technologicznych. Teoretycznie istnieje duże prawdopodobieństwo, że okleina pokryła by te niedoskonałości, lecz nie ma na to stu procentowej gwarancji, a poza tym nie zawsze wykorzystuje się okleinę do wykańczania tego typu powierzchni. Dlatego obecnie niemal każdy zakład posiada na wyposażeniu frezarkę do naroży, którą nieustannie wykorzystuje jako zakończenie procesu obróbki każdego detalu.

Podsumowując warto dodać, że narzędzia do tego urządzenia stanowią spory koszt, a ich nieprawidłowe użytkowanie bardzo szybko doprowadzi do ich stępienia a nawet pęknięcia. Należy zatem zapoznać się z prawidłowymi ustawieniami maszyny na tyle, by służyła bezawaryjnie jak najdłużej.

Możliwość komentowania Czym jest zabieg frezowania ? została wyłączona