okno
Budownictwo

Dekoracja okien od wewnątrz zwiększy ich atrakcyjność od zewnątrz

Widny elegancki pokój zapewnią nam nasze okna. Wystarczy odpowiednio je udekorować, a pokój zyskuje nowy wygląd. Okna zazwyczaj zasłonięte są firanami i zasłonami od wewnątrz tak, żeby zasłonić wnętrze. Można jednak wybrać spomiędzy tkanin o formie przejściowej pomiędzy firaną a zasłonom.

oknoMożna zastosować podwójne warstwy lekkiego materiału, przez co zyskujemy lekkość i zwiewność. Okna możemy przysłaniać materiałami o różnej fakturze, połączonych płaszczyznach. Materiał może mieć prześwity w postaci dziur. Dzięki temu nawet przez zasłonięte okna wpada światło. Modny jest jedwab i kwiatowe motywy. Gładka faktura i jednolity kolor powinny zostać zastąpione żywszymi propozycjami. Możemy wybierać z szerokiej gamy materiałów o motywach florystycznych i geometrycznych. Pasy, okręgi, haftowania wykonane złotą nitką wszystko to ozdabia nasz dom i sprawia, że okna wyglądają dostojnie. Złote wstawki promieniach słońca dają bardzo ładne refleksy. Modne i na czasie są połyskujące tafty. Dają one pomieszczeniu swój ładny blask, dobrze zasłaniają otoczenie zewnętrzne wraz ze słońcem. Do takiego wystroju okien można dodać elementy wzbogacające efekt w całości. Na parapecie można postawić świeczniki lub inne stylowe dodatki nadające wnętrzu charakter. Warto pomyśleć o doborze odpowiedniego parapetu pasującego do naszego okna. Jest on nie tylko wykończeniem otworu okiennego, zabezpieczenie ściany przed zmoknięciem w czasie deszczu, oraz stanowi osłonięcie grzejników. Parapet powinien być, więc funkcjonalny jak i estetyczny. Okna montowane są w warstwie ocieplenia ściany. Taki sposób montażu zapobiega powstawiania mostków termicznych. Założona rama okna jest węższa od ściany, co powoduje powstanie przestrzeni wypełnianej materiałem izolacyjnym.

Przestrzeń poniżej okna powinna być zabezpieczona trwalszym materiałem. Wybieramy w tym celu parapet wewnętrzny, który ma być statyczny, odporny na urazy mechaniczne i prosty w czyszczeniu. Często wybieramy tanie parapety z PCW. Ich zalety to mała waga, odporność na zarysowania, zmiany atmosferyczne, łatwe do czyszczenia. Nie są jednak zbyt dekoracyjną wersją parapetów. Szczególnie do okien drewnianych warto dobrać parapet drewniany. Wykonuje się je z drewna klejonego. Taka technologia sprawia, że parapet nie pracuje podczas zmian temperaturowych, wilgotności. Inne materiały na parapet wewnętrzny to płyta meblowa obłogowana, materiały drewnopochodne płyta laminowana lub postformingowa. Z takich płyt wykonywane są również blaty kuchenne.

Możliwość komentowania Dekoracja okien od wewnątrz zwiększy ich atrakcyjność od zewnątrz została wyłączona