Produkcja i logistyka

Do czego służy przecinarka plazmowa?

Cięcie plazmowe to technika wykorzystywana do obróbki materiałów przewodzących prąd, między innymi: mosiądzu, miedzi, żeliwa, stali nierdzewnej i węglowej oraz aluminium i jego stopów. Plazma może posłużyć do cięcia blach, siatki, różnego rodzaju ogrodzenia czy rur.

Części i zastosowanie systemów plazmowych

przecinarki plazmowePrzecinarka plazmowa topi cięty materiał i wydmuchuje go z powstającej szczeliny. Każdy system plazmowy składa się ze źródła zasilania prądem, palnika gazowego, który może zawierać wodór, dwutlenek węgla, azot, argon lub po prostu sprężone powietrze. Systemy wysokociśnieniowe mogą wykorzystywać również mieszaniny gazów, na przykład argonu z wodorem albo argonu z helem. Następnymi elementami systemu są przewód masowy i układ chłodzenia cieczy. Przecinarki plazmowe mogą ciąć materiał o grubości od 75mm do nawet 150mm. Użycie przecinarki nie wymaga oczyszczenia materiału przed obróbką, więc z powodzeniem można ciąć elementy pomalowane, zardzewiałe czy zaśniedziałe. Świetnie poradzi sobie więc z cięciem przedmiotów, znajdujących się w trudno dostępnych miejscach, gdzie oczyszczenie ich sprawiłoby problem. Poza prostym cięciem podstawowym, wyróżnia się jeszcze cztery różne typy. Cięcie szablonowe, w którym palnik wycina wzór według dowolnego szablonu. Cięcie zautomatyzowane, wykonywane jest przy użyciu maszyny CNC. Cięcie pod skosem, stosuje się, kiedy wymagane jest powstanie skośnej krawędzi. Żłobienie, które służy do usuwania źle wykonanych spawów i innych niedoskonałości. Możliwe jest też równoczesne cięcie kilku blach, ułożonych jedna na drugiej.

Cięcie plazmowe musi być wykonywane w odzieży ochronnej, ze względu na wysoką temperaturę pracy urządzenia, która osiąga wartość nawet 30 000K. Ważne jest też stosowanie osłony na oczy, ponieważ plazma emituje jasne światło, które może uszkodzić wzrok.

Możliwość komentowania Do czego służy przecinarka plazmowa? została wyłączona