Domy mieszkalne z bali
Budownictwo

Dom z bala – zalety i wady

Budownictwo drewniane powoli zaczyna cieszyć się w Polsce rosnącym zainteresowaniem. Wprawdzie w miastach trudno jeszcze spotkać stylowe domy z bali, ale na terenach podmiejskich pojawia się coraz więcej tego typu budynków.

Jakie są zalety i wady domów z bali?

Domy mieszkalne z baliOsoby, które marzą o takim oryginalnym domu, który pozwoli im poczuć wyjątkowy mikroklimat, mogą kupić gotowy budynek lub zaplanować jego budowę na własnej działce. Całoroczne domy mieszkalne z bali mają jednak zarówno swoje zalety, jak i wady. Plusem jest wykorzystanie naturalnego, ekologicznego materiału. Wystarczy spędzić jedną noc w domu z bali, aby przekonać się, że wnętrza zapewniają zupełnie inny komfort niż mieszkania w blokach z wielkiej płyty czy domach murowanych. Piękny styl i ekologiczny charakter wiążą się również z niższymi kosztami eksploatacji. Dom z bala łatwiej jest ogrzać, całość konstrukcji jest szczelna i ciepła (pod warunkiem, że budynek powstanie w odpowiedniej technologii). Kolejnym plusem jest to, że budowę będziemy mogli prowadzić także zimą – wystarczy wcześniej wykonać fundamenty pod dom. Domy z litego drewna mają jednak także swoje wady. Samo drewno jest drogie, a profesjonalnych firm budujących tego typu domy niewiele. Dlatego czas oczekiwania na wykonanie usługi może przedłużać się, a koszty wcale nie będą tak niskie, jak początkowo może się wydawać. Najtrwalsze są domy z bali budowane przez regionalne ekipy ciesielskie, które stosują trakcyjne techniki (nawet bez użycia gwoździ). Jednak większość firm wykorzystuje nowoczesne rozwiązania budowlane, które mogą prowadzić do pewnych defektów.

Mankamentem domów drewnianych jest niższa odporność na wilgoć – bale mogą szybko ulec zawilgoceniom i gnić. Nowoczesne materiały uszczelniające i impregnaty pozwalają zapobiec temu procesowi, ale nie da się ukryć, że drewno jest jednak mniej odporne na działalność czynników zewnętrznych niż cegła czy naturalny kamień.

Możliwość komentowania Dom z bala – zalety i wady została wyłączona