Moda

Dostarczanie ubrań z zagranicy

Ostatnimi czasy na terenie naszego kraju pojawiły się problemy związane z dostawami ubrań używanych z zagranicy. Polska powołała się na to, że taka odzież używana pochodząca z zagranicy może być szkodliwa dla nabywających ją osób oraz nie podlega żadnej stosownej kontroli.

Problemy z przywożeniem ubrań używanych z zagranicy

tania odzież używana z zagranicyNiedawno kolejna tania odzież używana z zagranicy nie mogła przekroczyć granicy Polski. Powołano się na to, że są to towary niesprawdzone, nie wiemy przez kogo były noszone oraz nie możemy wykluczyć, że mogą być one wadliwe. W tych przypadkach Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że środki te są nieproporcjonalne do ochrony konsumenta. Wyciągnął wniosek, że konsument jest rozsądny. Wykształcił wzorzec konsumenta. Zaczęto właśnie budować unijne prawo konsumenckie oraz dyrektywy mające na celu ochronę konsumenta. Stwierdza się, że zakaz wjazdu do Polski taniej odzieży używanej z zagranicy to środki arbitralnie dyskryminujące brak możliwości uzasadnienia, nie zaś środki pośrednio dyskryminujące uzasadnione lub tym bardziej środki niedyskryminujące oparte o wymogi konieczne. Przepisy unijne w jasny sposób mówią o transporcie produktów takich jak  tania odzież używana z zagranicy na terytorium Polski. Przede wszystkim ważny jest aspekt, iż przyczyniamy się do stopniowego znoszenia ograniczeń w handlu międzynarodowym, a Unia przyczynia się do harmonijnego rozwoju handlu światowego. Celem jest więc dążenie do liberalizacji handlu międzynarodowego, zmniejszania barier celnych i barier w bezpośrednich inwestycjach zagranicznych.

Możemy więc z łatwością stwierdzić, że zakaz transportowania do Polski odzieży używanej pochodzącej z zagranicy jest dyskryminacją oraz środkiem, który jest nieproporcjonalny. Taka odzież jest tylko elementem handlu.

Możliwość komentowania Dostarczanie ubrań z zagranicy została wyłączona