Biznes

Jak kupuje się spółkę?

Przekształcanie przedsiębiorstw jest zjawiskiem powszechnym. Często dochodzi do fuzji, zmiany formy prawnej czy zbycia. Przekształcenia własnościowe wymagają kilku formalności, które załatwia się u notariusza. Następnie wprowadzone zmiany właścicielskie ujawnia się w Krajowym Rejestrze Sądowym, gdzie są widoczne dla wszystkich zainteresowanych. Rejestr przedsiębiorców dostarcza bowiem aktualnych informacji o biznesie.

Kupno spółki a opłacalność

kupię spółkę akcyjnąZmiana właściciela danego przedsiębiorstwa nie jest skomplikowanym procesem. Przebiega podobnie, jak każda sprzedaż. Sporządza się odpowiednią umowę, a potem zaistniałe zmiany ujawnia się w odpowiednim rejestrze, aby każdy zainteresowany mógł się dowiedzieć, do kogo dana spółka należy. Istotne jest to, że uwagi te dotyczą spółek prawa handlowego. Gdy ktoś prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, nie może w ten sposób zbyć swojego przedsiębiorstwa, ponieważ jest ono związane z jego osobą. Tak samo spółka cywilna, która powstaje z połączenia działań dwóch lub więcej przedsiębiorców. Natomiast spółki handlowe są odrębnymi bytami prawnymi. Same występują w obrocie jako osobne podmioty, dlatego też można je zbywać i kupować. Często można spotkać ogłoszenia o treści: kupię spółkę akcyjną lub spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Zainteresowani takimi transakcjami chcą prawdopodobnie wejść w świat biznesu, oszczędzając sobie przy tym zbędnych formalności.

Wolą zapłacić za gotowy podmiot, już zarejestrowany, niż sami zajmować się jego zakładaniem. Oszczędzają przy tym swój czas. Z drugiej strony istnieją także ludzie, którzy trudnią się zakładaniem spółek, a potem sprzedają je z zyskiem. Wychodzą oni naprzeciw tym właśnie, którzy zainteresowani są kupnem założonego już biznesu. Potem oczywiście można zmienić nazwę spółki czy odpowiednio ją przekształcić.

Możliwość komentowania Jak kupuje się spółkę? została wyłączona