Zdrowie

Jak leczyć fobię?

Metody leczenia fobii dzielą się na dwie szkoły terapeutyczne. Jedna z nich proponuje metody behawioralne druga zaś próbuje dostać się do przyczyn fobi. Czym właściwie jest fobia? Jest to nieuzasadniony lęk przez konkretnym bodźcem, na przykład przed bakteriami lub przed jazdą za pomocy windy.

Jak skutecznie pracować z pacjentem fobicznym?

leczenie fobii warszawaTo pytanie zadaje sobie wiele osób, ponieważ pacjent, jak i osoby biorące udział w procesie leczenia, chciałyby, aby było one skuteczne i przynosiło pożądane efekty. Różny stopień nasilenia lęku będzie miał wpływ na leczenie fobii Warszawa jako jeden z ośrodków akademickich związanych z psychologia i psychiatrią pokazuje liczny wybór możliwości w tym zakresie. Do jednych z powszechnie stosowanych w leczeniu fobii meto należą konkretne techniki behawioralne. Jedną z nich jest desensytyzacja, która polega na stopniowym odwrażliwianiu na bodziec wywołujący lęk. Dla przykładu, jeśli ktoś boi się pająków to na początek osoba prowadząca działa na wyobrażeniu i prosi o przywołanie w myślach obrazu małego pająka. Gdy ten bodziec prestanie być zagrażający, przechodzi do kolejnego stopnia — przynosi pająka maskotkę do gabinetu itd. Na końcu tych małych etapów jest najbardziej zagrażający bodziec, czyli np. konfrontacja z realnym średniej wielkości pająk. Kolejnym sposobem jest terapia szokowa, w której to przypadku bez wcześniejszego uprzedzenia zderza się osobę z zagrażającym bodźcem, np. w przypadku powyższego przykładu, dostałaby na przykład  zasypana pająkami, aby uświadomić jej na tym doświadczeniu, że nic jej nie grozi.

Druga szkoła w leczeniu fobii jest bardziej psychodynamiczna, której perspektywa zakłada, że fobia jest po prostu symboliczna i należy zobaczyc co kryje sie pod nią. Innymi słowy, dotarcie do przyczyny jest ważne, a nie tylko skupianie się na zlikwidowaniu objawu.