plac zabaw
Budownictwo

Plac zabaw a budżet obywatelski

Budżet obywatelski to coś, co zaczyna być praktykowane w wielu miastach. O co w nim chodzi? Najpierw mieszkańcy mają wybrać w co by chcieli zainwestować w mieście.

Place zabaw znajdują coraz częściej w budżecie obywatelskim

plac zabawCzy chcą nowych dróg i chodników, organizowania imprez plenerowych, placów zabaw, obiektów edukacyjnych, czy remontu schroniska dla zwierząt. Ta propozycja która zdobędzie największą ilość głosów wygrywa i zostanie zrealizowana. Są oczywiście pewnie ograniczenia. Mieszkańcy dostają tylko jakąś część z budżety miasta do dyspozycji. Jednak mimo to takie głosowania stają się coraz bardziej popularne i coraz więcej mieszkańców chce mieć wpływ na to na co zostaną wydane pieniądza z jego podatków. Na pewno często wygrywają w głosowaniach obiekty i zajęcia dla dzieci, takie jak nowy plac zabaw producent, zajęcia dodatkowe dla maluchów, czy parki rozrywki dla dzieci. Rodzice dbają o to, by ich pociechy miały gdzie się bawić i by miały sprzyjające możliwości do nauki. Jednak często wygrywają też obiekty sportowe i hobbystyczne. Powstają skate parki, siłownie plenerowe, remontowane są parki i alejki, powstają przystanie dla kajakarzy, ścieżki rowerowe, czy do nordic walkingu. Jednak przodują zdecydowanie siłownie zewnętrzne. To na pewno dobra wiadomość. W końcu mieszkańcy zaczynają dbać o siebie, chcą uprawiać sporty, więc chcą inwestować w siłownie plenerowe.

To dobry znak, ze wszystko idzie w dobrym kierunku. Na pewno taki budżet obywatelski będzie wprowadzany w kolejnych miastach, zobaczymy w co będą chcieli zainwestować tamtejsi mieszkańcy i czy to też będą takie rekreacyjne i sportowe inwestycje.