Budownictwo

Posadzka samopoziomująca – co to jest?

Zgodnie z nazwą budowlaną, zadaniem posadzki samopoziomującej jest wyrównanie powierzchni podłogi. Ma to na celu poprawy komfortu w użytkowaniu danego pomieszczenia w budynku. 

Jakie ma zastosowanie posadzka samopoziomująca?

posadzki samopoziomujące warszawaWykończenie podłoża przed położeniem warstwy wykończeniowej, czasami wymaga podkładu w postaci warstwy wyrównawczej, w szczególności jeżeli planujemy położyć panele, ceramiczne płytki wielkoformatowe lub wykładzinę. Do tego właśnie potrzebna jest posadzki samopoziomująca warszawa, a w szczególności wylewka cienkowarstwowa. Przed dokonaniem posadzki samopoziomujące warszawa należy wykonać kilka kroków w celu realizacji zadania. Po pierwsze podłoże te powinno mieć odpowiednią nośność i jednorodną strukturę. Przed układaniem wylewki należy podłoże dobrze oczyścić z wszelkich nieczystości w postaci gruzu, kurzu, wapna, olejów, tłuszczów, wosku, substancji bitumicznych, resztek farby itd.. Inaczej wylewka samopoziomująca dobrze się nie zawiąże. Wszystkie ubytki należy wypełnić lub wyrównać, a słabe elementy podłoża usunąć np. w postaci skucia. Takie podłoże należy zagruntować i można wykonać wylewkę gruntująca środek, która po wyschnięciu należy wokół ścian położyć samoprzylepną taśmę z piankami polietylenowej o grubości 8 mm.. Po zakończeniu tych prac możemy przystąpić do „właściwej” wylewki samopoziomującej. Wylewka ta nie powinna być mniejsza niż 4 cm, ustala się to za pomocą specjalnego przenośnych reperów i poziomicy. Miejsce wylewki zaczyna się od jak najdalszego miejsca wejścia i prowadzić pracę bez przerwy, aż do pokrycia całej powierzchni w pomieszczeniu. Świeżo wylana posadzkę należy zostawić na dwa dni i chronić przed nadmiarem słońca, wody, wysoką temperaturą i przeciągami.

Właściwe przygotowana prace związane pozwolą na zachowanie odpowiednich właściwości przyszłej posadzki samopoziomującej. Po zakończeniu tych prac możemy przystąpić do dalszych części prac, np. kładzenia paneli podłogowych. 

Możliwość komentowania Posadzka samopoziomująca – co to jest? została wyłączona