wyłącznik
Elektronika

Praca w firmie elektrycznej

Pracowałem kiedyś w firmie zajmującej się montażem urządzeń elektrycznych. Nie mówię tutaj o urządzeniach typu telewizor, radio czy spawarka. Urządzenia elektryczne bardziej w sensie urządzeń, które mają wpływ na to jak prąd przepływa i jaki to jest prąd.

Praca w firmie elektrycznej to dość ciężki kawałek chleba

wyłącznikMontaż takich urządzeń jest dużo ciekawsze z punktu widzenia osoby, która ma wykształcenie elektryczne. Telewizor to urządzenie, które podłączy każdy. Jednak gdy myślimy już o urządzeniach elektrycznych takich jak przekładnik prądowy zaczynają się schody. Nie każdy wie jak ten mały transformator podłączyć. Ba! Nie każdy wie co to jest transformator i co robi. Styczniki, rozdzielnice wszystko i wiele innych. Pamiętam jak dziś moje pierwsze zlecenie, gdy miałem do zamontowania w fabryce wyłączniki kompaktowe, które nie były większym problemem oraz archaiczny przycisk bezpieczeństwa zastępowałem zabezpieczeniem różnicowoprądowym. To są wyzwania dla świeżego technika. A nie… podłączenie komputera – gdy byłem mały może to byłby wyzwanie, ponieważ komputerów na całe miasteczko było w sumie ze cztery. Teraz komputer jest tak powszechny jak kiedyś gra telewizyjna typu pegasus – tylko nieliczni nie mają. Chociaż najwięcej zabawy miałem w chwili, gdy dostałem do podłączenia kondensatory energetyczne przy połączeniu trójfazowym(tam się tylko je stosuje) a jak wiadomo trzy fazy oferują nam większe napięcie ponieważ zamiast 230V dostajemy aż 380V. Jest to wartość hmm. Niebezpieczna dla człowieka chociaż jeszcze nie zabójcza. Najczęściej co mieliśmy w pracy do zrobienia to wymiana rozdzielnicy tablicowej na nowoczesną z „esami” zamiast zwykłych bezpieczników w starszych fabrykach, wymianę różnych spalonych urządzeń właśnie takich jak styczniki itp. W pewnym momencie stało się to jednak zbyt rutynowe i monotonne.

Zlecenia w 90% się już pokrywały i nie było nic nowego, a pieniądze nie była najwyższe, więc postanowiłem zatrudnić się w innym miejscu – dokładnie w elektrowni. Dostałem tam posadę kierownika zamiany, więc pensja nominalnie mi się zwiększyła, poza tym, pracuję w jednym miejscu a nie jak do tej pory na delegacjach. Tak więc oceniam moją zmianę jak najbardziej na ogromny plus.

Jeszcze więcej przeczytasz pod adresem

http://kontratech.com/89-przyciski-i-przelaczniki-przycisk-bezpieczenstwa

Możliwość komentowania Praca w firmie elektrycznej została wyłączona