Dom i ogród

Systemy nawadniające automatycznie

Prowadząc duże gospodarstwo rolne, gdzie mamy bardzo duży obszar do obrobienia, nie zawsze mamy możliwość na to, aby o wszystkim pamiętać i wszystko zrobić na czas. Jeśli chcemy ułatwić sobie prowadzenie całego gospodarstwa, możemy skorzystać z różnego rodzaju systemów, które po zaprogramowaniu wykonują część pracy bez naszego udziału.

Inteligentne systemy nawadniające

inteligentny system nawadnianiaPewnie wielu z was kojarzy systemy nawadniania, które są stosowane na polach golfowych. Pole golfowe jest na tyle duże, że nie sposób codziennie podlewać je całe ręcznie. Właśnie dlatego stosowany jest inteligentny system nawadniania. W rolnictwie coraz powszechniej jest stosowany system nawadniania działający na ten samej zasadzie, co systemy nawadniające na polach golfowych. Na terenie całego gospodarstwa w ziemię wkopane są rury, którymi płynie woda. Cała instalacja rur jest tak wykonana, że zasilana jest z jednego źródła wody. Może być to wodociąg lub studnia głębinowa. Średnica takich rur jest dość mały, zazwyczaj jest to około pięciu centymetrów, dzięki temu ciśnienie w rurach jest wystarczająco duże. Do rura przymocowane są zraszacze, które aplikują wodę wprost do roślin. Cały system sterowany jest automatycznie, dzięki temu nie musimy pamiętać o tym, aby go włączać i wyłączać codziennie. System programujemy na określoną godzinę, a także czas działania i cała praca związana z podlewaniem nas omija.

Wyżej opisane rozwiązanie jest stosowane na całym świecie, wszędzie tam gdzie gospodarstwa mają bardzo dużą powierzchnię, a zasadzone rośliny potrzebują stałego dostępu do wody. Koszt wykonania takiej instalacji nawadniającej uzależniony jest od tego jak duża ma ona być. Im większy obszar ma być podlewany, tym droższa będzie instalacja, ponieważ potrzebujemy dużo więcej rur i natrysków. 

Możliwość komentowania Systemy nawadniające automatycznie została wyłączona